Język programowania dla dzieci i młodzieży

Język programowania dla dzieci - Scratch

Programowanie to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Nauka tej umiejętności nie jest czymś bardzo trudnym, jednakże wymaga przyswojenia dużej ilości wiedzy oraz jeszcze większej praktyki. Dlatego zaobserwować można obecnie rosnącą popularność nauki programowania już pośród najmłodszych dzieci. Jest to niebywale korzystne, ponieważ okres młodości to okres, w którym dzieci są bardzo chłonne na wiedzę. Dzięki temu uczą się technologii, nie doświadczając żadnej bariery. Sprawia to, że mogą traktować osiągnięcia techniki, jako naturalny zasób ludzkości, z którego można korzystać i który z pewnością należy udoskonalać ze wrodzoną, młodzieńczą kreatywnością.

Na szczęście nie każdy zostanie programistą

Z pewnością nie każdy młody człowiek zostanie programistą, na nasze szczęście. Jednakże, umiejętności programistyczne, to umiejętności, które już stają się bardzo przydatne nie tylko programistom, ale wielu innym profesjom. Myślę, że z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że już obecnie umiejętności programistyczne są przynajmniej pożądane na rynku pracy, a w przyszłości? Bez dwóch zdań staną się one podstawowym wymaganiem i barierą wejścia do wielu zawodów gwarantujących przyzwoity byt.

Kolejną sprawą jest fakt, że umiejętności programistyczne to połączenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Przydają się one nie tylko ludziom pracującym z nowoczesnymi technologiami, ale bez wątpienia są pomocne w życiu każdego człowieka. Bez żadnych wątpliwości łatwiej jest wtedy planować, podejmować optymalne i logiczne decyzje i wiele, wiele innych.

Język programowania dla dzieci - nie każdy zostanie programistą
Język programowania dla dzieci – nie każdy zostanie programistą

Początek

Nasze zainteresowania naturalnie są jakąś wypadkową środowiska, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dlatego, jeżeli nasi znajomi interesują, czy też uczą się programowania, my też prawdopodobnie po jakimś czasem zaczniemy przynajmniej orientować się w tym temacie, podobnie będzie z każdą inną rzeczą. Pierwszym środowiskiem, z którym małe dzieci mają kontakt, są naturalnie ich rodzice. Rolą rodziców jest właśnie stymulowanie do rozwoju umysłu młodego człowieka, tak samo jak pokazywanie i pomaganie w doświadczaniu otaczającego ich świata. Dzisiejszy rynek nie oferuje, tylko zabawek, ale pozwala rozwijać umiejętności techniczne jeszcze malutkich dzieci, poprzez różnego rodzaju interaktywne i edukacyjne zabawki, zajęcia itp.

W pewnym momencie, jest to zapewne wiek około 6-8 lat, dziecko można zacząć wprowadzać w świat programowania. Naturalnie jednym z pierwszych pytań, które pojawia się przed rozpoczęciem nauki programowania, jest pytanie: jaki język programowania dla dzieci i młodzieży wybrać? Dostępnych jest wiele języków programowania dedykowanych dla początkujących adeptów. Jednym z najbardziej popularnych i przystępnych języków programowania dla dzieci i młodzieży jest właśnie Scratch.

Język programowania dla dzieci - początek
Język programowania dla dzieci – początek

Scratch

Pozwala zaznajomić się z tematyką programowania całkowicie od podstaw każdemu, jest typowym językiem edukacyjnym. Nie wymaga przy tym żadnej wiedzy programistycznej. Odbywa się to za pomocą kolorowych bloczków, z pośród których każdy symuluje inną operację programistyczną. Do wielu zalet tego języka programowania dla dzieci i młodzieży, należy bez wątpienia bardzo wysoka estetyka wykonania, bardzo dużą społeczność, dostępność wielu przykładowych programów stworzonych przez innych użytkowników, które możemy importować i dowolnie zmieniać. Ponadto kolorowe bloczki, stworzone są w te sposób, że nie pozwalają one na niepoprawne, czy nielogiczne połączenie, co jest niebywałe pomocne na początku przy nauce programowania. Poniżej zamieszczam przykład bloczków dostępnych w aplikacji Scratch.

Język programowania dla dzieci i młodzieży - Scratch
Język programowania dla dzieci i młodzieży – Scratch

Kurs Scratch

Samodzielna nauka programowania nie należy do rzeczy najłatwiejszych, a z pewnością nie do najprzyjemniejszych. Dlatego pomocne jest znalezienie grupy osób o podobnym celu, lub osoby, która wskaże właściwy kierunek rozwoju. Mam nadzieję, że doświadczycie osobiście, że Scratch jest odpowiednim językiem programowania dla dzieci i młodzieży. Z tego względu zapraszam do rozpoczęcia przygodny programistycznej wraz z video kursem programowania dla dzieci i młodzieży w Scratchu. Dedykowany jest on dla dzieci, jednakże bez wątpienia nadaje się on także dla starszych dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz