Jak uczyć się programować?

kurs-programowania-w-scractchu-dla-dzieci-02

Przed rozpoczęciem nowego zajęcia, zbieramy zwykle podstawowe informacje, przeglądamy opinie i doświadczenia od innych ludzi. Można pytać wśród znajomych, wypożyczyć kilka książek, czy najłatwiej i najszybciej przeglądnąć jakieś treści w internecie. Dzięki temu oszczędzając czas, szybciej i trafniej stwierdzamy czy, to co sobie założyliśmy, jest odpowiednie dla nas i jak to sprawnie osiągnąć. Podobnie ma się sytuacja w przypadku nauki programowania, warto przed rozpoczęciem pracy przeczytać artykuł, na przykład taki jak ten, aby wiedzieć czy powinniśmy zacząć od kursu programowania w Scratchu, czy może powinniśmy kupić zestaw do nauki robotyki.

Programowanie

Rozpocznijmy od wyjaśnienia czym jest programowanie. Jak już mogliśmy się dowiedzieć w jednym z poprzednich artykułów „Dlaczego warto uczyć się programować„, programowanie jest to zestaw działań, które kończą się stworzeniem programu komputerowego. Zadaniem stworzonej aplikacji jest wykonywanie jakichś czynności, które satysfakcjonują autorów czy też zleceniodawców. No dobrze, a co może być tym celem? Wspomniałem o tym w „Kursie programowania w Sratchu dla dzieci i młodzieży„, technologia wkroczyła bez wątpienia w każdy element naszego życia. Z tego względu można śmiało powiedzieć, że większość rzeczy, które nas otacza w jakimś stopniu ma związek z programowaniem, czy to jest nasz telefon, czy wydrukowana książka, co prowadzi do prostego stwierdzenia, że programowanie ma bardzo szerokie, niemalże nieograniczone zastosowanie.

Rozpoczęcie przygody

Rozpoczynając przygodę, niewątpliwie należy określić cel, do którego się dąży. Przedstawiając perspektywę dla młodego adepta, naukę należy rozpocząć od podstawowych definicji i zagadnień. Świetnym rozwiązaniem na początek jest obranie do nauki właśnie kursu w Scratchu, który posiada przystępną formę, a elementy w nim użyte są bardzo zbliżone do języków programowania używanych przez programistów. Kolejnym bardzo pomocnym narzędziem wspomagającym i czyniącym z programowanie zabawę są różnego rodzaju roboty. Posiadają one wiele elementów, funkcji, a co najważniejsze i napędzające do nauki, efekt pracy jest widoczny i możliwy do „dotknięcia”.

Starsi adepci naukę mogą rozpocząć od konkretnego języka programowania, na przykład JavaScript (i wielu innych). Na wybór pierwszego języka programowania nie należy poświęcać wiele czasu, ponieważ nie ma to większego znaczenia, a w nauce programowania chodzi przede wszystkim o poznanie podejścia i techniki.

Równolegle z nauką programowania nie należy zapominać, że programiści to często inżynierowie, którzy stosują umiejętności inżynierskie w programowaniu. Ponadto ścisły umysł inżyniera pomaga w konstruowaniu optymalnych algorytmów. Dlatego nie powinno się zapominać o równoległym rozwoju w przedmiotach ścisłych, takich jak matematyka, fizyka. Bez wątpienia najkorzystniej być człowiekiem światłym otwartym na różne aspekty nauki, przecież w każdej dziedzinie nauki można zastosować jakieś informatyczne usprawnienie.

Praktyka

Przechodząc już do bardziej praktycznych zagadnień. Odpowiedzmy na pytanie jak się uczyć programowania? Odpowiedź jest prosta. Trzeba ćwiczyć i próbować nowych rzeczy. Nie ma innego i lepszego sposobu jak praktyka.

Jak praktykować

Celem programowania jest budowanie rozwiązań, najczęściej przy użyciu jakiegoś języka programowania. Nie pozostaje więc nic innego jak wybrać język programowania i wyszukać kurs programowania dostępny w tym języku, czy też po prostu rozpocząć od „Kursu programowania w Sratchu dla dzieci i młodzieży„. Kurs pozwoli poznać poszczególne elementy, składnie języka oraz najprawdopodobniej będzie składał się z przykładów. Beznamiętne ich przepisanie z kursu na nasz komputer zapewne nie pomoże nam w rozwinięciu umiejętności programistycznych, dlatego powinniśmy się starać rozbudowywać, modyfikować przykłady z kursów, tak żeby napotykać problemy i znajdować dla nich rozwiązania. Zdobywając pewne podstawy, można pomyśleć o programowaniu aplikacji. Nie ważne, że będzie to kolejny kalkulator, czy inna aplikacja, która już istnieje, najważniejszym jest zdobyte doświadczenie. Wracając do tematu kursów chciałbym Was bardzo zachęcić do zapoznania się z „Kursem programowania w Sratchu dla dzieci i młodzieży„.

Mentor i społeczność

Bardzo pomocnym elementem jest wsparcie, które motywuje do działania i pozwala na szybsze dostrzeżenie popełnianych błędów. Podstawowym narzędziem każdego programisty jest przeglądarka internetowa, gdzie może on wyszukiwać już rozwiązań na istniejące problemy, na przykład społeczność Stackoverflow. Ponadto istnieje wiele społeczności, które z chęcią podzielą się opinią i pomogą znaleźć rozwiązanie. Zapraszam Was bardzo do społeczności tworzące forum znajdującego się na tej stronie internetowej i do śledzenia hash tagu #DebesciakiProgramowania.

Na koniec

Mam nadzieje, że jesteście już o krok bliżej od odpowiedzi na pytanie „Jak uczyć się programować?” i nie pozostało Wam nic innego jak ową naukę rozpocząć. Podzielcie się w komentarzach, w jaki sposób Wy uczycie się programowania, tak aby inni adepci mogli skorzystać z Waszego doświadczenia. Jeżeli nadal macie jakieś pytania, to będzie to też świetne miejsce, aby zapytać i otrzymać pomoc od innych. Na koniec zapraszam Was jeszcze raz do zerknięcia do „Kursu programowania w Sratchu dla dzieci i młodzieży„.

Dodaj komentarz