kurs programowania w scratchu dla dzieci

Kurs programowania dla dzieci i młodzieży w Scratchu

Cześć! Witam Was na kursie programowania w Scratchu dla dzieci i młodzieży! Jest on doskonałym wyborem dla dzieci od 5 lat, a także i młodzieży. Chcecie stworzyć własną grę? Nauczyć się programować? Pobawić? Świetny wybór! Gotowi?..
Zaczynajmy! 🙂Do rodziców
Cześć jeszcze raz w kursie programowania w Scratchu. Jak to wygląda? Kurs programowania w Scratchu składa się z kilku rozdziałów, które nazwałem sezonami. Jak się łatwo domyślić na sezony składają się odcinki. Zapraszam Cię do obejrzenia video oraz do wspólnego wykonywania akcji. Po każdym video spróbuj proszę dodać jakieś własne urozmaicenia, a jeżeli potrzebujesz to obejrzyj filmik jeszcze raz. Pamiętaj, programowanie przez uśmiech i zabawę! W razie pytań zapraszam na profil na facebooku, na forum obok oraz nie zapomnij o hash tagu #debasciakiprogramowania.
Sezon 1 - Wprowadzanie
01 - Cześć (lekcja próbna)!
02 - Programowanie? (lekcja próbna)
Zastanawialiście się co to jest programowanie i gdzie jest wykorzystywane?
03 - Co to jest Scratch? (lekcja próbna)
Programowanie w Scratchu, czyli właściwie w czym?
04 - Czym właściwie się będziemy zajmować? (lekcja próbna)
Opowiedzmy sobie o tym czym będziemy się zajmować.
05 - Programowanie jest wszędzie? (lekcja próbna)
Zastanawialiście się kiedyś kto wyprodukował rzeczy które Was otaczają?
Sezon 2 - Podstawy programowania w Scratchu
01 - Nowy projekt (lekcja próbna) 02m 41s
02 - Wprowadzamy ruch (lekcja próbna) 11m 28s
03 - Zdarzenia (lekcja próbna) 08m 38s
Zdarzenia w programowaniu w Scratchu, bo zdarzyć się wszystko może.
04 - Tło oraz sterowanie (lekcja próbna) 07m 47s
Zmieniamy tło oraz uczymy się sterować aplikacją za pomocą przycisków klawiatury.
05 - Dźwięki (lekcja próbna) 07m 14s
06 - Animacje oraz warunki (lekcja próbna) 06m 59s
Tworzymy pierwszą animację. Uczymy się jak wprowadzić operację warunkową do programu.
Sezon 3 - Pierwsza gra
01 - Gra orzeł czy reszka 09m 52s
Nadszedł ten moment. Stworzymy, a właściwie zaprogramujemy pierwszą grę w Scratchu od początku do końca. Podekscytowani? Rozpoczynamy! Ps. Orzeł czy reszka? 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
Sezon 4 - Różne wariacje w Scratchu
01 - Import oraz eksport 02m 30s
Zastanawialiście się jak zapisywać pracę programując w Scratchu? Import oraz eskport, nie wiesz co to znaczy? Za chwilę się dowiesz. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
02 - Tworzenie konta 06m 32s
Tworzymy własne konto w Scratchu. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
03 - Zmienne 06m 50s
Zmienne w programowaniu. Zastanawialiście się kiedyś jak liczy się punkty w grach? Tutaj znajdziemy odpowiedź. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
04 - Wyrażenia 10m 02s
Sprawdzenie wielu warunków, ciekawe operacje? Tak to tutaj 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
05 - Powtarzaj aż 12m 25s
Użycie pętli „powtarzaj aż”, czyli nic innego jak pętla z warunkiem. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
Sezon 5 - Rozwiązania stosowane w grach
01 - Ruch 09m 50s
Zacznijmy od czegoś prostego, czyli jak poruszać postacią. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
02 - Skok 12m 10s
Częstym atrybutem postaci w grze jest możliwość skoku. Zastanawialiście się w jaki sposób zaprogramować w Scratchu skok? Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
03 - Mapa 11m 19s
Czy w Scratchu można utworzyć grę z różną scenerią? Oczywiście! Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
04 - Losowość 08m 15s
A w jaki sposób wprowadzić element losowości? Okazuje się, że bardzo prosto, przecież to programowanie w Scratchu 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
05 - Punkty 07m 57s
Zastanówmy się w jaki sposób wykorzystać zmienne w grach. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
06 - Czas 04m 54s
Nieodłączny element wielu gier. Czas. Zaczynajmy 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
Sezon 6 - Gra, zbieranie spadających owoców
01 - Spadające owoce (lekcja próbna)10m 18s
Umieszczamy bohaterów naszej gry oraz umożliwiamy im poruszanie.
02 - Zdobywanie punktów 11m 38s
Dodajemy interakcje, zdobywamy punkty oraz ustawiamy zmienne. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
03 - Zbieraj tylko owoce 08m 29s
Dodajemy pierwsze utrudnienie, które polega na unikaniu spadających robaków. Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
04 - Poziomy trudności 09m 05s
Im więcej punktów zdobywamy, tym gra staje się coraz trudniejsza, jaki jest Wasz rekord? 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
05 - Profesjonalne ulepszenie 02m 34s
Zobaczmy jakie usprawnienie dodaliby profesjonaliści 🙂 Lekcja dostępna tylko po zakupie kursu, zapraszam Cię do wypróbowania darmowej lekcji.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
Zapraszam Cię do kursu programowaniu w Scratchu dla dzieci i młodzieży.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży
Drogi rodzicu. Przede wszystkim pragnę Ci pogratulować, że jesteś zainteresowany rozwojem swojego dziecka. Co więcej chciałbym Ci także przekazać, że wybrałeś swojemu dziecku kurs dotyczący branży, która rozwija się najszybciej i zdominowała niemalże każdy obszar naszego życia. Co to znaczy? Szeroko rozumiana informatyka dotyka bez wątpienia każdej rzeczy którą teraz masz obok siebie. Nosisz na sobie ubranie, które zostało zaprojektowane przy pomocy programu komputerowego, używasz telefonu, którego działanie zależy od wcześniej zdefiniowanych instrukcji, siedzisz na krześle, którego elementy zostały stworzone przez naszpikowane elektroniką maszyny, aż wreszcie prawdopodobnie czytasz ten krótki fragment tekstu na swoim osobistym komputerze. Zastanawiasz się zapewne w jakim celu ten oczywisty wywód. Chciałbym zwrócić uwagę, że rzeczy wymienione w poprzednim zdaniu posiadają wspólny mianownik. Jest nim słowo programowanie. Wszystkie komputery, urządzenia mobilne, telewizory, smartwatch’e, a nawet urządzenia AGD potrzebują specjalisty, który je zaprogramuje, czyli stworzy dla nich elektroniczny schemat działania. Dochodzi do tego cała masa innych dziedzin, w których programiści stają się naukowcami. Mam na myśli tutaj robotykę, motoryzację, sztuczną inteligencję czy nawet medycynę. Przy opracowywaniu leku na rakach pracują setki firm programistycznych. No właśnie, a co to właściwie jest programowanie? Książkowa definicja mówi o procesie tworzenia instrukcji dla mikroprocesora. Zostawiając to, można sformułować uniwersalną definicję, że programowanie to umiejętność analitycznego myślenia, której wykorzystanie prowadzi do stworzenia działającego i zoptymalizowanego procesu. Kluczowe jest tutaj analityczne myślenie, które każdy może rozwinąć oraz które przełoży się na poprawę rezultatów nie tylko podczas lekcji informatyki. Wykorzystywane jest przecież ono w matematyce, fizyce, czy nawet podczas czytanki na języku polskim, w każdym z tych, umiejętność kojarzenia faktów i wyciągania logicznych wniosków poprawia ogólny rezultat. Co to jest i dlaczego Scratch? Scratch to ogólnodostępne narzędzie stworzone z myślą o dzieciach i młodzieży (ale nie tylko), aby pomóc im stawiać pierwsze kroki w programowaniu. Nieopisaną zaletą Scratcha jest jego prostota oraz łatwa przyswajalność. Nauka programowania odbywa się tam poprzez budowanie ciągów działań, na które składają się bloczki reprezentujące poszczególne instrukcje. Co więcej, instrukcje te są takie same, jak te, którymi posługują się inżynierowie oprogramowania. Więc na co czekać? Zapraszam do rozpoczęcia zabawy. Zapraszam Cię do kursu programowaniu w Scratchu dla dzieci i młodzieży.
kurs programowanie w Scratchu dla dzieci i młodzieży